به نام خدا

 

images-150x150

 

 

 

 

 

رشته روان شناسی بالینی شاخه ای از روان شناسی است که به درک و پیش بینی و درمان نابهنجاری ها و ناتوانایی ها و اختلالات اجتماعی و هیجانی و رفتاری و شناختی و زیست شناختی میپردازد.در جریان تاریخ نود سالهروان شناسی بالینی در دنیا ایران تاریخچه سی ساله‌ ای دارد. اولین درس در این رشته از روانشناسی در سال 1344 شمسی در گروه روانشناسی دانشگاه تهران تدریس شد و اولین کتاب در این زمینه به نام روان شناسی بالینی تالیف سعید شاملو در سال 1345 شمسی از طرف دانشگاه تهران منتشر شد. نخستین کلینیک روان شناسی در سال 1346 و در دانشگاه تهران تحت عنوان مرکز مشاوره و راهنمایی ایجاد شد.

 

ویژگی های روان شناسی بالینی

وظایفی که روان شناسی بالینی بر عهده دارد متنوع و مختلف است و به موسسه ای که روان شناس در آن کار میکند و همچنین به نوع تحصیلات و تعلیمات علمی که دارد بستگی دارد.به عنوان مثال وظایف روان شناس بالینی در بیمارستان روانی ممکن است منحصر به تشخیص بیماری از طریق تست باشد و یا به روان درمانی بپردازد یا مشغول تحقیقات شود و یا تعلیم عده ای را بر عهده بگیرد.

 

انواع روان شناسان بالینی

چهار نوع روان شناس بالینی وجود دارد: دسته‌ای که برای درمان بیماری با روانپزشکان و روانکاوان اشتراک مساعی می‌کنند و بیشتر به کشف ماهیت بیماری و طرز معالجه یک فرد خاص توجه می‌کنند. دسته بعد روان شناسانی که وقت خود را بطور عمده صرف اندازه گیریخصوصیات افراد بوسیله تستهای روان شناسی می‌کنند. دسته دیگر فعالیتهای دسته اول و دوم را بطور مساوی انجام می‌دهند یعنی هم به تشخیص و هم به درمان می‌پردازند.

 

روان شناسان بالینی در کجا کار می کنند؟

روان شناسان بالینی در سرتاسر دنیا در زمینه های مختلفی از جمله واحدهای خدمات بهداشت روانی, بیمارستان ها, مدارس,دانشگاه ها,صنایع,سیستم های حقوقی سیستم های پزشکی,مراکز مشاوره,آژانش های دولتی و مراکز نظامی فعالیت میکنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

کلینیک تخصصی روان شناسی بالینی

 

———————————————————————————–